Megújuló energiák - Tanulmányút Németországban
Az Energia Klub szervezésében magyar önkormányzati szakemberek látogattak Németországba, a Nürnberg melletti 120 ezres Fürth városába. Egerből Molnár László az EKVI igazgatója és Szabó László, az EKVI műszaki igazgató helyettes tanulmányozta a németek energia gazdálkodási rendszerét és az alternatív energia hasznosítás gyakorlati működését. Van hová fejlődnünk - summázta a tanulmányút tapasztalatait Szabó László, aki részletesen beszámolt a Fürthben látottakról
- Az Energia Klub szervezésében Habis László polgármester félkérésére vettünk részt a programon. Fürth a Nap városának nevezi magát. Mióta a németek elhatározták, hogy 2020-ra leállnak az atomenergia használatával és megújulókkal fedezik az energiaszükségletük jelentős részét, különböző támogatási rendszerekkel segítik az energiahatékonyság növelését és a megújuló energiaforrások elterjedését. A megújulókra pl. kötelező átvételi ár van, amit húsz évre garantál az állam. Az árat minden évben felülbírálják, és az újonnan belépőknek mindig az új árat ajánlják. Azért tűnik működőképesnek ez a támogatási rendszer, mert a befektetőknek kiszámítható, mennyi bevételük lesz az energiatermelésből; így könnyebben jutnak hitelhez. Fürth úgy döntött, a napból próbál meg minél több energiát kinyerni. Önkormányzatoknak szervezett tanulmányi utunkon megvalósult beruházásokat néztünk meg. A németek még szemétből is várat építenek. 90-es évek végén bezárt szemétlerakóra telepítettek 1 MW napelemet. A hegy gyomrából elvezetik a keletkező gázokat, ebből áramot és hőt termelnek.
- A napelemek mellett milyen energia hasznosításokat láttak?
- Jártunk egy parasztgazdaságban, ahol 170 tehenet tartottak. A tejtermelés mellett a trágyából biogázt termeltek. A biogáz motor rátermelt az áram hálózatra. A préri közepén 2 fős gazdaság több milliárdos bevételt termelt. A biogázból ugyanannyi bevételt termeltek mint a tejtermelésből. Repceolajból is energiát állítanak elő. Egy uszodában jártunk, ahol a biokazán az uszodát látja el hővel. Nyáron le is kell állítani. A németek tudatos gondolkodással 20-30 kilométeres körzetből szállítják az alapanyagot, hogy szállítással nagyobb mértékben ne terheljék a környezetet. Mindennek a mozgatórugója, hogy az áram átvételi ára magasabb, mint a hálózatból vett áram ára. Fürtben a családi házak, önkormányzati intézmények tetején ott vannak a napelemek.
- Magyarországon is egyre többet hallani erről.
- Sajnos nálunk divat róla beszélni, de az igazi elterjedésre még várni kell. A németek a pénztárcájukkal gondolkodnak. Nagy a különbség a napelemek, kollektorok árait tekintve. Németországban egy családi ház esetében 30 darab napelem, inverter belekerül kb. 2500 euróba (800 ezer forint. Magyarországon 1 darab napelem egység 150 ezer forint , vagyis összesen inverterrel együtt közel 5 millió forint. Sokszoros különbség. Valaki nagy haszonnal dolgozik a rendszeren belül. A probléma, hogy Magyarországon nem támogatja az áram átvételét az állam. Hazánkban ezért elterjedtebbek a meleg vizet előállító napkollektorok.
- Környezettudatos nevelés, oktatás, ebben is van lemaradásunk?
- Az általános iskolákban már fontos téma és képzési terület az energia megtakarítás kérdésköre. Energia seriffeket neveztek ki az osztályokban. A gyerekek gondoskodnak arról. hogy lekapcsolják a lámpákat, figyelnek a fűtésre. Versenyeznek az osztályok melyik tud több energia megtakarítást elérni. Benne van a gondolatban, nem köznevetség tárgya, hanem dicsőség és megtiszteltetés ha a gyereket kinevezik. Az önkormányzati lakások esetében is nagy terhet ró a városra az üzemeltetés. Rájöttek, hogy felújítással, napelemekkel az energia költség mérsékelhető. Toronyház esetében a lakók részére változatlan bérleti díj mellett az önkormányzat bevétele nőtt, a csökkentett energia miatt. Jártunk a Fürth focistadionjában. A 2. osztályú csapat az önkormányzatii üzemeltetésű létesítményben focizhat, Megnéztük az öntöző rendszert. Az egri stadionnál most szeretnénk megvalósítani egy ilyen beruházást. Fürthben a gyepszőnyegbe 3 nagy teljesítményű berendezés van beépítve.
- Egerben mikor indulhat el a megújuló energia rendszerek hasznosítása?
- Eger városa is gondolkodik megújuló energiában. Már elindult a gondolkodás. Hasznos volt a tanulmányút. Információkat kaptunk és olyan emberekkel beszéltünk ahol ténylegesen működő rendszerek vannak. Magyarországon jó a napsütéses órák száma. Megtérülő befektetés. Eger önkormányzata részéről meg van a támogatás. Egy rendszert beindítani, az EKVI példát adna és elindulna a fejlesztés. Kollégákkal beszélgetve elmondhatom, hogy országos viszonylatban hátul kullogunk. Napkollektorokat kell telepítenünk. Napaelem program hoz államilag végig gondolt legalább 20 évre kiszámítható rendszer lenne szükséges. Ha megéri a német állampolgárnak, akkor a magyarnak is- nyilatkozta Szabó László, az EKVI műszaki igazgató helyettese..