FOKOLÁRE - Kétszáz fiatal önkéntes Egerben
A Fokoláre Mozgalom szervezésében augusztus 2-tól egy hétre 200 fiatal önkéntes érlezik Eger városába. Az egy hetes programban 3 napos önkéntes munka is szerepel. Az idei tábor mottója, központi üzenete: Légy jelen! Kultúránk a testvériség. Az önkéntes munkát Egerben, az önkormányzat, a Városgondozás Eger Kft. és az Egri Közszolgáltatások Városi intézménye irányításával végzik. A parkgondozás, takarítás, játszótér-felújítás, sportpálya kerítésének cseréje mellett több szociális intézménybe, kórházba is ellátogatnak majd segítő szándékkal.
Rázsi Botond alpolgármester arra hívta fel az egriek figyelmét, hogy járjanak nyitott szemmel a városban, s ha tehetik, magánemberként, vagy civil szervezet tagjaként csatlakozzanak az önkénteseknek.
Molnár László, az EKVI igazgatója hozzátette: Eger számára nagy lehetőség a több száz hit iránt fogékony, keresztény fiatal érkezése, hiszen a városnak óriási lehetőségei vannak a vallási turizmusban, amely Olaszországban, vagy Lengyelországban már bizonyította gazdasági erejét is.
A Fokoláre tagjainak egri tartózkodását szervező Fábián Zsuzsanna bejelentése szerint a mozgalom 2012-ben Budapesten óriási nemzetközi találkozót tart, ahová a világ minden tájáról érkeznek a vallási kultúrára nyitott résztvevők, s szabadidős programként Egert is megcélozhatják.
Mi a FOKLÁRE mozgalom
Világszerte elterjedt különböző népek és kultúrák között. A legkülönbözőbb foglalkozású, különböző társadalmi rétegekhez tartozó, különböző vallású vagy nem vallásos meggyőződésű emberek kötelezték itt el magukat, hogy egy szolidálisabb, egyesült világ magját alkossák.
Tombolt a II. Világháború, amikor az erőszak és a gyűlölet közepette megszületett ez a mozgalom, mely az egység és az egyetemes testvériség megvalósítását tekinti legfőbb céljának.
1943-ban Chiara Lubich és első társnői újra fölfedezték az evangéliumot, és elkezdték együtt megvalósítani.
Személyes és közös életük nem sokára jelentősen megváltozott. Az első kis csoport nagyon hamar mozgalommá szélesedett és elterjedt először Olaszországban, aztán Európában és az egész világon.
A Mozgalom a 60-as évek végén érkezett el Magyarországra. Ma 900 tagot számlál és mintegy 10.000-en kapcsolódnak hozzá különböző formában.
Az egri célokról
A helyiekkel, városvezetőkkel párbeszédben kerestük, hogy hogyan járulhatunk hozzá a város arculatának szebbé tételéhez, egy aktív, építő közösségi dimenzió megerősítéséhez, melyek által kölcsönösen gazdagodhatunk, és így a tábor időtartamán túl is segíthetjük a városlakókat.
A nyári táboraink különösen jó lehetőséget adnak számunkra, hogy a kölcsönös szeretetnek, a testvériségnek egy ideiglenes „műhelyét” építsük fel együtt, melyben elsajátíthatjuk egy aktív, építő életforma és kultúra alapjait, amit aztán hazatérve ki-ki folytathat és továbbadhat a saját életében.
Az idei táborunk mottója, központi üzenete: Légy jelen! Kultúránk a testvériség
Megpróbálunk valóban jelen lenni Isten, önmagunk, egymás és a társadalom számára, hogy hiteles és kreatív életet élhessünk. A testvériség iránytűként szolgál nekünk, a hogyanra ad választ: testvérként próbálunk jelen lenni egymásnak, mert ez tesz képessé minket önmagunk felülmúlására, az igazi közösségi megoldások megtalálására, az igazi önmegvalósításra. Ez a kulcsa az egység sokféle formájának, ami felé törekszünk.
Az idei tábor az UNESCO támogatását élvezi, és csatlakozik az Önkéntesség Európai Évéhez is.