Iskolai átszervezések - Kevés gyerek, sok tanterem
A Lenkey János Általános Iskola a 2007-ben létrejött Eger-Egerszólát intézményfenntartó mikro-társulás által közösen fenntartott intézmény. Az egri székhelyen évfolyamonként két csoportban folyik az oktatás, míg az egerszóláti tagiskolában a diákok száma folyamatosan csökkent: jelenleg 21 gyermek tanul az alsó tagozatban, két összevont tanulócsoportban. A települési önkormányzat januárban úgy határozott, hogy megszünteti helyben az alapfokú oktatást. Az egri javaslat szerint a gyermekeket a Lenkey János Általános Iskola vehetné át. A megállapodás szerint Egerszólát önkormányzata vállalja, hogy a székhely-intézménybe bejáró tanulók számára iskolabuszt biztosít.
A Felsővárosi Általános Iskola és Előkészítő Szakiskola a 2007-ben létrejött Eger-Demjén-Egerbakta-Egerszalók Intézményfenntartó Mikro-társulás székhelye. A hálózat jelenleg öt feladat-ellátási hellyel működik, a székhely a Felsővárosi Általános Iskola és Előkészítő Szakiskola, és hozzá kapcsolódik a Balassi Bálint Tagiskola, a Tinódi Sebestyén Tagiskola, a Móra Ferenc Általános Iskola és Előkészítő Szakiskola, valamint az Egerbaktai Tagiskola (utóbbi alsó tagozaton, egy összevont tanulócsoporttal). Tagintézmény nélkül Egerszalók és Demjén is a társulás része.
A hálózat - a Tinódi Sebestyén Tagiskola kivételével - komoly beiskolázási gondokkal küzd, kihasználtsága folyamatosan romlik. A székhely intézményben és a Balassi Bálint Tagiskolában az osztályok és a tanulók száma a 2010/2011-es tanévre jelentős mértékben csökkent. A Felsővárosi Általános Iskolába ma 6 teljes osztállyal és további 74 tanulóval jár kevesebb, mint öt évvel ezelőtt. A Balassi Bálint Tagiskolában ugyanezen időszak alatt 167 fővel lett kevesebb a diák és 8-cal az osztályok száma - az épületek egyre inkább kiürülnek. A 23 tanteremmel rendelkező Iskola utcai ingatlanban az idén mindössze 10 tanulócsoportot helyezett el az önkormányzat. Hasonlóan jóval a kapacitása alatt fogad tanulókat a Balassi épülete is – az összesen 34 teremmel rendelkező iskolában az idei tanévben 24 tanulócsoport működik, ráadásul szeptembertől jól láthatóan további csökkenések várhatók.
Eger önkormányzata intézkedéseket tervez annak érdekében, hogy a működtetés költséghatékonyabb legyen, az intézményi kapacitásokat jobban kihasználjuk. A csütörtöki közgyűlési ülésen elfogadott javaslat szerint a Felsővárosi Általános Iskola és Előkészítő Szakiskola helyett a Balassi lesz a székhely iskola, s ezzel párhuzamosan az Iskola utcai tanulócsoportok és pedagógusok is átköltöznek a Balassi Bálint Tagiskolába. Az osztályok áthelyezése az eredeti tanulócsoportok megtartásával, összevonások nélkül történik, nem sérülnek tehát sem a tanulók, sem a pedagógusok érdekei.
Az átszervezést követően létrejövő új intézményi struktúra:
- Székhelyintézmény: a jelenlegi Balassi Bálint Tagiskola épülete
- Tagintézmények: Tinódi Sebestyén Tagiskola, Móra Ferenc Tagiskola és Előkészítő Szakiskola.
- Megszűnő feladat-ellátási helyek: Felsővárosi Általános Iskola és Előkészítő Szakiskola Iskola utca 4. sz. alatti székhelye, Egerbaktai Tagiskola.
- Miután az átszervezés során dönteni kell az intézmény nevéről, Eger javaslata az intézmény új nevére: Balassi Bálint Általános Iskola és Előkészítő Szakiskola.
Az Egerbaktai Tagiskolában jelenleg egy összevont tanulócsoportban 15 gyermek nevelését-oktatását végzik. Egerbakta Község Önkormányzata - finanszírozási nehézségei miatt - a hatályos Társulási Megállapodás szerinti kiegészítő pénzbeli támogatást nem fizette. A település képviselőtestülete úgy döntött, hogy július 31-i hatállyal megszünteti a Felsővárosi Általános Iskola és Előkészítő Szakiskola Egerbaktai Tagiskolájának működését. A falu önálló intézményének fenntartásáról a továbbiakban Egerbakta Község Önkormányzata köteles gondoskodni.
Az érintett önkormányzatok az Intézményfenntartó Mikro-társulás megszüntetését határozták el 2011. július 31-i hatállyal. Az eddig tagintézmény nélkül társult Egerszalók és Demjén községekből bejáró tanulók ellátási kötelezettsége tehát Eger MJV Önkormányzata részéről megszűnik. A községeknek a továbbiakban - felmenő rendszerben - önállóan kell gondoskodniuk az oktatásról.
Az intézmény fenntartását Eger MJV Önkormányzata a továbbiakban is Intézményfenntartó Mikro-társulás keretében kívánja megoldani. A megyeszékhely tárgyalásokat kezdeményezett Szarvaskő Község Önkormányzatával egy új társulás kialakítására, ám az egyeztetések eredménye nem befolyásolja a fenti intézkedéseket.